Avukat Aracılığı ile Mülk Satın Almak

  • Anasayfa
  • Avukat Aracılığı ile Mülk Satın Almak
Avukat Aracılığı ile Mülk Satın Almak

Avukat Aracılığı ile Mülk Satın Almak

Avukat aracılığı ile mülk satın almak özellikle son dönemlerde ortaya çıkan dolandırma haberlerinden sonra çok daha fazla gündeme gelmeye başlamıştır.  Bu konuda kişilerin bilmesi gereken bazı detaylar da bulunmaktadır. Gayrimenkul avukatları aracılığıyla mülk satın alındığı zaman saın alma işlemi hem daha güvenilir hem de daha sağlıklı olacaktır.

Gayrimenkul Avukatı Nedir?

Mevzuata bakıldığı zaman aslında gayrimenkul adı altında herhangi bir avukatlık dalı tanımlanmamıştır. Bu nedenle gayrimenkul davalarına girmiş olan avukatların kendini gayrimenkul avukatı şeklinde tanıtması yasal bir durum değildir. Ancak, Türkiye’de avukat olan kişiler her türlü dava ya da işi takip yetkisine sahiptir. Bu nedenle yasal olarak herhangi bir branş seçerek o branşta icra etme zorunluluğu avukatlık mesleği için geçerli değildir. Ancak özellikle İstanbul gibi çok büyük şehirlerde uygulama, uzmanlaşmaya doğru yönelebilir. Bu sebeple yargısal ve pratik olarak halkın adlandırılmasıyla taşınmazlar ile ilgili olan davalara da giren avukatlara gayrimenkul avukatı deniliyor. Mülk satın alma gibi işlemler yine gayrimenkul olarak tanımlanmış avukatlar aracılığı ile yapılabilmektedir. 

Emlak Satın Alımı Esnasında Avukatların Rolü Nedir?

Bireylerin yabancı ülkelerden gayrimenkul satın alırken göz önünde bulundurması gereken bazı faktörlere dikkat etmesi gerekir. Kanunlar ve ilgili yönetmeliklerle gerekli olan tüm bilgi birikimine sahip profesyonel bir kişinin yardımı olmadan aslında bu süreci sorunsuzca tamamlamak çok da kolay bir durum değildir. Bu anlamda kişilerin kesinlikle bir avukatı olmalıdır. Ancak avukatlar da her zaman sorunları en iyi şekilde atlatabilecek bir konumda değildir. Bu sebeple avukat tutarken bu iş ile ilgili deneyim sahibi olan avukatları tutmak oldukça önemlidir.

Avukat aracılığıyla mülk sahibi olmak isteyen kişiler hiçbir şekilde avukata ödediği parayı çok görmemelidir. Çünkü gayrimenkul satın almak aslında daha büyük miktarda paraların yatırıldığı bir noktadadır. Gayrimenkul satın almak isteyen kişiler bir avukatın varlığı sayesinde sorunsuz bir şekilde bu süreci atlatabilmektedir. Aslında gayrimenkule bakıldığı zaman daha az bir masrafla uzman bir avukat tutulabilmektedir. Gayrimenkul hukukunda yapılabilecek yanlışlar, bir avukat tutma fiyatından çok daha yüksek meblağlara sebep olabilir. Bu anlamda ortaya çıkabilecek her türlü risk uzman bir avukat sayesinde bertaraf edilebilmektedir.  Sorun olabilecek bir gayrimenkul satın alındığında da doğabilecek her türlü masrafa kıyasla, avukat tutma masrafı oldukça önemsiz ve düşük kalır. Özellikle ticari olarak gayrimenkul satın alındığı zaman tüm sürecin en doğru şekilde yürütüldüğünden emin olmak gerekir. Bu nedenle gayrimenkul hukuku ile ilgili olarak uzman bir avukattan yardım almak oldukça büyük yarar sağlar. Aslında gayrimenkul satın alırken bir avukattan destek almak en doğru seçimlerden biri olacaktır. Sadece gayrimenkul alanında kendini geliştirmiş olan avukatlar ise en doğru seçimlerden biridir.

Yasal Olarak Gayrimenkul Nasıl Satın Alınır?

Gayrimenkul satın almak için her ne kadar yürütülmesi gereken yasal prosedürler çok zorlayıcı bir süreç içerisinde olmasa da kişiler ilk defa gayrimenkul satın alacağı zaman kafa karıştırıcı ya da oyalayıcı olayların ortasında kendini bulabilir. Gayrimenkul satın alınırken bir avukatla çalışmak asla zorunlu değildir. Ancak bir avukatla çalışmak satın alma sırasında mülkle ilgili kişinin karşısına çıkabilecekherhangi bir yasal probleme karşı koruma sağlayacağını gösterir. Satın alma prosedürlerini en etkili şekilde takip edilebilecek bir avukat, gayrimenkulün de garantisini vermektedir. Gayrimenkul hukuku alanında uzman olan bir avukat sayesinde neredeyse her şey tamamen kişinin yararına ilerleyecektir. Satın alma sürecini deneyimli bir avukatın adım adım takip etmesi, bireylerin bu süreci çok daha stressiz bir şekilde atlatmasını sağlayabilir. Gayrimenkul satın almak isteyen kişiler için gayrimenkul hukuku avukatının alıcıya yaptığı tüm kontroller şu şekilde hazırlanabilir;

Satış Sözleşmesinin Hazırlanması

Gayrimenkul satın almaya karar veren kişiler satıcı ile anlaşmaya vardığı zaman avukat anlaşmanın tüm şartlarını içermiş olan bir satış sözleşmesini en detaylı şekilde hazırlar. Satış sözleşmesi aslında herhangi bir anlaşmazlık çıkması durumunda garanti belgesi niteliğinde de kullanılabilmektedir. Bu sözleşme genelde profesyonel avukatlar tarafından hazırlanır. Aslında kişiler için hayati derecede önemli bir hale gelmiştir.

Tapu Kontrolü

Gayrimenkul hukuku avukatı olan uzmanlar kişiye gösterilmiş olan gayrimenkul tapusunu en detaylı şekilde kontrol eder. Görüp beğenilen bir gayrimenkul satın alınıyorsa tapunun da gerçekçi ve doğru olduğundan emin olmak oldukça önemlidir. Çünkü son dönemlerde dolandırıcılık çok fazla olduğu için tapunun da bir kopyası ya da benzerinin yapılması aslında çok zor değildir. Ancak uzman bir gayrimenkul avukatı bu anlamda büyük yarar sağlar.

Durum Tespiti

Gayrimenkul avukatları genel olarak satın almak istenen gayrimenkulün finansal ve fiziki durumu hakkında gerekli olan tüm bilgileri en detaylı şekilde toplamaktadır. Aslında buradaki en temel amaç, kişi herhangi bir sorun çıkarabilecek gayrimenkulü satın almak istiyorsa bu durumdan onu kurtarmayı sağlamaktır. Bu nedenle avukatlar genelde gayrimenkulün herhangi bir borcu olup olmadığını detaylı bir şekilde araştırır. Ya da gayrimenkul üzerinde bir ipotek olup olmadığı veya satın alınmak istenen gayrimenkulle ilgili daha önceden herhangi bir yasal sorunun varlığı kontrol edilmektedir. Aynı zamanda avukatlar binanın iskanını ve proje ruhsatının olup olmadığını da detaylıca kontrol eder.

Tapu Devrinin Sorunsuzca Tamamlanması

Gerekli olan tüm belge ve bilgiler toparlanıp uygun bir satış sözleşmesinin hazırlanması ile birlikte avukatlar kişiye en uygun gayrimenkulü yine en uygun koşullar altında satın almaya olanak tanımaktadır. Bu anlamda tapu devri de sorunsuz bir şekilde tamamlanmış olur.

Alıcının Yerine Satın Alma

Avukatlar, kendilerine herhangi bir vekaletname verilmesi durumunda aslında tüm satın alma prosedürlerini kişinin adına yürütebilmektedir. Bir vekil yoluyla gayrimenkul satın alabilmek, oyalayıcı prosedürlere ayıracak zamanı olmayan yoğun kişiler için aslında en hızlı ve kolay yöntem olabilmektedir. Kişilerin zamanı yoksa bile bu işi profesyonellere bırakarak daima en konforlu yöntemi sağlamış olacaktır. Aynı zamanda bireyler o gayrimenkulü düşünmeden kendi günlük rutinine de kolay bir şekilde dönebilmektedir.

Gayrimenkul Satın Alırken İki Avukat Mı Gerekir?

Avukat aracılığı ile mülk satın almak için birden fazla avukata ihtiyaç duyulmaz. Genel olarak gayrimenkul satın alırken kişilerin yasal danışmanlık için bir adet avukatının bulunması yeterli olacaktır. Sadece bir avukat bile satın alma prosedürlerini güvenli ve başarılı bir şekilde takip edebilmektedir. Aslında hem satıcı hem de alıcı tarafın yasal danışmanı olarak aynı avukatı kullanması istemesi durumunda, tek bir avukat her iki tarafın da haklarını koruyarak bu süreci oldukça dikkatli bir şekilde takip edebilmektedir. Bu konuda herhangi bir yasal engel bulunmuyor. Bununla birlikte genelde alıcılara satıcı ile aynı avukatı tutması da önerilmemektedir. Farklı bir avukat tutmak, avukatın sadece kişinin kendi haklarını koruyacağından emin olması bireye çok daha huzur ve güven verebilmektedir. 

Avukatlar genel olarak müşterilerine sorunsuz ve pürüzsüz bir şekilde gayrimenkul satın alma sürecini vadeder. Deneyimli yerel uzmanlardan oluşmuş ekipleri tercih ederek çok daha iyi bir şekilde gayrimenkul satın alma işlemleri gerçekleşebilmektedir. Uzman avukatlar yerel gayrimenkul piyasasını yakından takip eder. Bu anlamda kişiler ihtiyaç ve isteklerine en uygun gayrimenkulü kolay bir şekilde bulabilmektedir. Avukatlar gayrimenkul portföyüne katkı yapmadan önce en ayrıntılı şekilde durum tespiti çalışması yapar. Bu sayede müşterilerine herhangi bir şekilde sorun çıkarmadan gayrimenkuller sunar. Aynı zamanda satıcı ile alıcı arasında hakem gibi hareket eder ve iki tarafın haklarını korur. Avukatla emlak satın alındığı zaman genelde sıfır sorun olur. Bu anlamda kişilerin hem zamanı hem de parası boşa gitmemiş olur.