Türk Vatandaşlığı Almanın Avantajları

  • Anasayfa
  • Türk Vatandaşlığı Almanın Avantajları
Türk Vatandaşlığı Almanın Avantajları

Türk Vatandaşlığı Almanın Avantajları

Türk vatandaşlığı almanın avantajları yabancıların en çok merak ettiği konulardan biri olsa da aslında vatandaş olmanın faydalarına bazı Türk vatandaşları da hâkim değildir. Ancak Türk Vatandaşı olmanın kişinin hem kendisine hem de ailesine sağlayabileceği çok büyük faydaları vardır. Türkiye her dine saygı duyan ve herkesin dinini yaşamasına özgür bir şekilde izin veren bir ülkedir. Aynı zamanda pek çok ülkeden çok daha güvenli yaşam koşullarını sağlıyor. Türk vatandaşlığını kazanmış olan yabancı bir kişi gerektiği zaman Türkiye’de, Türk Vatandaşı olarak da yaşayabilmektedir. Bununla birlikte çalışarak sosyal güvenlikten de yararlanabilmektedir. Türk Vatandaşı olmanın faydaları farklı başlıklar altında özetlenebilmektedir.

Türk Vatandaşı Haklarına Sahip Olmak

Türk vatandaşlığı kazanmış olan yabancı bir kişi dil, ırk ve din ayrımı olmaksızın bir Türk Vatandaşının sahip olduğu her türlü hakka sahip olacaktır.

Aile ve Çocuklar da Vatandaşlıktan Yararlanır

Türk vatandaşlığına başvurmuş olan kişiler eşi ve 18 yaşından daha küçük olan çocukları ve ilerde doğabilecek potansiyel çocuklarıyla beraber Türk vatandaşlığını kazanabilmektedir.

Sağlık Hizmetlerinden Yararlanmak

Türk vatandaşlığına geçmiş olan yabancı bir kişinin hem ailesi hem de kendisi tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Türkiye üzerinde faaliyet göstermiş ve uluslararası standartlara sahip olan her türlü hastanede ücretsiz bir şekilde hizmet alabilmektedir. Aynı zamanda hem kişinin hem de ailesinin sağlık açısından güvende olmasını da sağlamaktadır.

Yüksek Standartlı Eğitim İmkânlarından Yararlanmak

Türkiye’de bulunan yabancılar için tamamen kendi ana dillerinde hizmet veren çok çeşitli ilkokul, ortaokul ve liseyle beraber dünya kalitesinin de üzerinde eğitim veren olan çok çeşitli üniversiteler yer almaktadır. Kişiler Türk vatandaşlığına sahip olduğu zaman ücretsiz veya özel bir şekilde hizmet veren bu eğitim kurumları ve üniversiteler aracılığı ile kendisi ya da ailesi için yüksek kalite standartları içerisinde eğitim alma hizmetine sahiptir. Türkiye’de yaşayan üniversite öğrencileri Öğrenim ve Kredi Yurt Kurumu gibi geri ödemeli ya da ödemesiz öğrenim kredisinden yararlanabilmektedir. Türk Vatandaşı olan kişiler aynı zamanda yabancı uyruklu bir vatandaşlıktan Türk vatandaşlığına geçse bile bu krediden yaralanabilmektedir.

İş İlişkilerini Güçlendirir

Uluslararası iş dünyası ve ekonomik gücünün güvencesi sebebiyle uluslararası ticarette oldukça önemli bir rol üstlenmiş olan Türkiye aslında ticari ilişkilerini de çok çeşitli alanda ve yüzlerce farklı sektörde sürdürmeye devam etmektedir. Türkiye üzerinden ticari faaliyet yapabilecek yabancı ülke vatandaşları ise Türk vatandaşlığına geçerek gücünü ticari ilişkilerde geliştirmek için de kullanabilmektedir.

E2 Yatırımcı Vizesi Almak Çok Daha Kolay

Türk Vatandaşı olan kişiler Amerika’da şirket kurarak ya da mevcut olan işletmelerini devralarak yatırım yapabilir. Bunun için E2 yatırımcı vizesine çok daha kolay bir şekilde başvurabilir. E2 yatırımcı vizesine başvuracak olan kişilerin kendi ülkesinin Amerika Birleşik Devletleri ile anlaşmalı olması gerekir. Türkiye’nin ise bu konuda anlaşması olduğu için kolay bir şekilde yatırımcı vizesine sahip olunabilir.

Çifte Vatandaşlık Sahibi Olunabilir

Türkiye pek çok ülkede olmayan çifte vatandaşlığa izin veren bir ülkedir. Yabancı kişiler kendi vatandaşlığından elde edeceği Türk vatandaşlığı sayesinde çifte vatandaşlığa sahip olur. Eğer kişiler çifte vatandaşlığa izin vermeyen bir ülkenin vatandaşıysa bu durumda Türk Hükümeti’nin uygulamış olduğu turkuaz kart şartlarına uygun olması gerekir. Bu durumda Türkiye üzerinden kişiler süresiz bir şekilde çalışma ve oturma iznine sahip olabilir.

Ankara Anlaşması’ndan Yararlanmak

Kişiler Türk vatandaşlığı sayesinde Türkiye üzerinden iş kurarak İngiltere’ye yerleşebilir. Bu durum ise Ankara anlaşması ile gerçekleştirmektedir. Türk Vatandaşı olan bir kişi İngiltere üzerinden kolay bir şekilde iş kurma imkanından faydalanabilir.

Türkiye’de Uzun Süre Yaşamak

Bir yabancı Türkiye sınırlarında uzun bir süre kaldığında Türkiye’nin iklimi, kültürel güzellikleri, doğal güzellikleri, sosyal yaşam koşullarından sonsuz bir şekilde faydalanabilmesi adına çalışma ya da oturma iznine sahip olması ve bunu düzenli bir şekilde yenilemesi gerekmektedir. Kişiler Türk vatandaşlığına sahip olduğunda ise Türkiye’de kalış süresi ile ilgili hiçbir şekilde kısıtlama bulunmaz.

Miras Hukukundan Yararlanmak

Bir yabancı Türk Vatandaşıysa miras konusunda da tamamen Türk kanunlarına ve Türk miras hukukuna tabi olacaktır. Bir kişi öldüğü zaman Türkiye üzerinden edinmiş olduğu mallar kişinin sahip olduğu mirasçıları arasında kanunen belirtilen şekilde paylara göre dağıtılmaktadır.

Oy Hakkı

Kişiler eğer Türk vatandaşlığını sonradan kazandıysa doğumda Türk Vatandaşı olan kişiler gibi oy kullanma hakkına sahip olacaktır.

Emeklilik Haklarından Yararlanma

Sosyal güvenlik hakkı da vatandaşların haklarından biridir. Türk vatandaşlığına geçmiş olan yabancı bir kişin, gün sayısı, yaş şartı ve prim ödemesini tamamlaması ile beraber emeklilik hakkına sahip olacaktır.

Seçme ve Seçilme Hakkı

Türk Vatandaşı olan bir kişinin seçme ve seçilme hakkı vardır. Belediye başkanı, muhtar ya da milletvekili gibi temsilcilerin katılmış olduğu durumlarda seçimlere katılabilmektedir.

Kanunlara Uymak

Devlet genel anlamda toplum düzenini sağlayabilmek adına çeşitli kurallar koyar. Aile, okul ve toplumun kurallarına uyabilmek ise kişiye oldukça fazla yarar sağlamaktadır. Kanunlara uymayan kişiler ise cezalandırılmaktadır. Kanunlara uyulmadığı takdirde toplumun düzeni bozulmaktadır. Türk Vatandaşı olan bir kişinin de kanunlara uymadığı takdirde suçlu duruma düşmesi mümkündür.

Vergi Vermek

Türk Vatandaşı olan kişilerin de vergi verme gibi sorumlulukları vardır. Devletin genel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi adına bireylerden almış olduğu paraya vergi denmektedir. Vergi paraları ise halka yol, okul, köprü, hastane olarak geri dönmektedir. Türkiye’de gelir vergisi, kurum vergisi, damga vergisi, katma değer vergisi, emlak vergisi bu vergiler içerisinde yer almaktadır. Türk Vatandaşı olan kişiler vergi vermelidir.

Askerlik Yapmak

Türk Vatandaşı ve sağlıklı olan kişilerin 20 yaşından itibaren askere gitmesi gerekmektedir. Türkiye ve dünyanın geleceğini güvence altına alabilmek için güçlü bir orduya ihtiyacı vardır. Ülkeyi koruma amaçlı Türk vatandaşları Türk Silahlı kuvvetlerine çalışabilmektedir. Aynı zamanda hava, kara ve deniz kuvvetleriyle ülkeyi korumaktadır.