Konut Sigortası

Konut Sigortası

Konut Sigortası

Konut sigortası konutun ya da içindeki eşyaların belirli tehlikelere karşı güvence altına alabilen ve isteğe bağlı olarak yaptırılabilen bir sigorta türü olarak sunulmuştur. Bu sigorta sayesinde ev, eşya ya da binada, yangın, hortum ya da deprem gibi herhangi bir afet sebebiyle görülen maddi zararlar karşılanabilir. Eve ve eşyalara gelen tüm zarar sigorta genel şartları dahilinde ise buna yönelik gerekli olan teminatlarla kişiye tazminat ödenmektedir.

Konutu Güvence Altına Alır

Konut sigortası aslında zorunlu deprem sigortası kapsamından çok daha zengin seçenekler sunuyor. Zorunlu deprem sigortası sadece depremlerde konutun karşılaşmış olduğu maddi zararları karşılamaktadır. Ancak konut sigortası kapsamının içerisinde hortum, sel ya da yangın gibi çeşitli doğal afetlerin yanı sıra aynı zamanda terör ve hırsızlık gibi durumlar sonucunda ortaya çıkmış olan maddi zararların da hepsi karşılanmaktadır. Konut sigortası yaptırmanın aslında oldukça büyük avantajları vardır. Verilen ek teminatlar sayesinde her türlü duruma karşı konutu tamamen koruma altına alır. Konut sigortası aslında pek çok tehlikeye karşı kişiyi ve malı güvence altına alabilmektedir. Konut sigortasının almış olduğu güvenceler şu şekilde sıralanabilmektedir;

        Terör ve grev gibi eylemler sonucunda ortaya çıkmış olan maddi zararlar karşılanır.

        Hortum, sel, yangın ya da yıldırım düşmesi gibi doğal afetler sonucunda oluşan zararlar karşılanmaktadır.

        Doğal gaz patlaması, su basması gibi oluşan kazalar sonucunda da ortaya çıkan tüm kayıpları karşılar.

        Hırsızlıkta ortaya çıkmış olan maddi kayıpların hepsi karşılanır.

        Kara, deniz ya da hava gibi taşıtların çarpması sonucunda meydana gelmiş olan tüm zararlar karşılanmaktadır.

        Enflasyonun sebep olduğu değer kayıpları da konut sigortası tarafından karşılanır.

        Kira kaybı konut sigortası kapsamındadır.

        Enkazın kaldırılma masrafları da konut sigortası güvencesi altında yer almaktadır.

Eşyaları Güvence Altına Alır

Konut kredisi istendiği zaman konutla birlikte değerli eşyalar da sigortalanmaktadır. Antika mobilyalar, değerli mücevherler ya da elektronik eşyalar gibi eşyalar da konut sigortasının poliçelerine dahil edilerek onların zarar görmesi ya da çalınması gibi durumlarda sigortadan yararlanılabilmektedir. Özellikle doğal afetlerin görüldüğü konutlarda ev kadar evin içerisindeki eşyalar da zarar görebilmektedir. Kaza ya da su basması gibi durumlarda da kırılan ya da bozulan eşyaların sebep olduğu maddi kayıplar tamamen konut sigortası şartları dahilinde olur. Konut sigortasında eşyaları güvence altına almak aslında sigorta bedelinin bir miktar daha artmasına sebep olabilir. Ancak çok daha büyük zararlardan kurtulmayı sağlamaktadır.

Sigorta Şirketinin Sunduğu Ek Hizmetlerden Yararlanılır

Sigorta şirketleri genel anlamda konut sigortasıyla beraber pek çok hizmeti de sunabilmektedir. Bu hizmetler sigorta şirketlerine göre değişse de genel anlamda şu şekilde sıralanmaktadır;

        Acil tıbbi yardım,

        Çilingir,

        Tesisatçı,

        Fatura ödeme,

        Ambulans,

        Refakatçi.

Konut Sigortası Neleri Kapsar?

Kişilerin günlük hayatta yaşayabileceği ya da evin başına gelebilecek pek çok durum için evler konut sigortası altında olmalıdır. Konut sigortasının kapsadıkları ise şu şekilde sıralanmaktadır;

        Yangın teminatı konut sigortalarında standarttır. İhmal ya da kasıt içermeyen herhangi bir yangın durumunda konut sigortası yardım eder.

        Konut sigortalarının en iyi avantajlarından biri de sabit tesisattan (doğalgaz, telefon, su, elektrik vb.) kaynaklanmış olan ve sabit tesisata zarar verebilen durumların karşılanmasıdır.

        İkamet edilen bölgenin iklim şartları ve coğrafi konumuna bağlı olarak meydana gelecek herhangi bir fırtına vs. durumundan kaynaklanmış olan hasarlarda konut sigortasından faydalanılabilir.

        Terör, protesto ya da yürüyüş gibi eylemlerin sonrasında oluşabilecek herhangi bir hasar konut sigortası ile güvence altına alınabilir.

        Hırsızlık da mağduriyeti kapsayan konut sigortası içerisine girdiği için eşyalar da sigorta altına alınabilmektedir.

        Konut sigortasının avantajlarından bir diğeri ise kiracılar için tamamen garanti sağlanmasıdır.

        Kirada oturan evdeki eşyalara sigorta yaptırarak garanti altına almak mümkündür. Bu sayede gerçekleştirebilecek herhangi bir olumsuzlukta eşyalar tamamen güvence altında olur.

        Konut sigortası sayesinde kişiler ev yardım hizmeti alabilmektedir.

        Evde olması mümkün tesisat, cam ve çilingir işleri, elektrik arızaları gibi işlere sigorta yardımcı olur.

        Yaşam alanlarında gerçekleştirebilecek her türlü durumu sigortalar düşünmektedir. Bu anlamda iyi bir sigorta şirketi ile konut sigortası sayesinde tüm eşyalar güvence altına alınabilmektedir.

        Pek çok sigorta şirketi şu an ambulans hizmeti, anne ve bebeklere destek gibi çok çeşitli sağlık hizmetleri sunuyor. Aynı zamanda ev dışında yer alan eşyaların, klima bakımı, kombi bakımı, koltuk yıkama, paket taşıma, montaj hizmetleri ya da halı yıkama gibi pek çok hizmetleri de yer alır.

Konut Sigortası Zorunlu mu?

Aslında konutlar için sigorta yapmak kanunen zorunlu olan bir durum değildir. Ancak sigortanın her an kişilerin yanında olabileceği düşüncesi hem kişilerin çok daha rahat bir şekilde yaşamını sürdürmesine yardımcı olur hem de karşılaşabilecekleri sürprizlere kolay bir şekilde önlem almasına yardımcı olur. Ancak eğer bireylerin evi deprem kuşağında olan bölgelerde ise bu anlamda evi sigorta kapsamına almak çok daha iyi olacaktır. Bu sayede hem ev korunmuş olur hem de ev içerisindeki her türlü eşya sigorta altına alınmış olur.