Banka Hesap Açma İşlemi

Banka Hesap Açma İşlemi

Banka Hesap Açma İşlemi

Banka hesap açma işlemi şu an neredeyse her vatandaşın başvurduğu işlemlerden biridir. Banka hesabı üzerinden pek çok işlem çok daha kolay bir şekilde gerçekleşiyor. Özellikle maaş alabilmek ya da sigorta girişinin yapılabilmesi için banka hesabı açma işlemi oldukça önemlidir. Sigorta işlemleri tamamen banka hesabı üzerinden gerçekleşmektedir. Yani bireylerin herhangi bir şekilde banka sisteminin içerisine girmese dahi hayatının belirli noktalarında mutlaka banka hesabı açması gerekir. Hatta belirli durumlarda hesap aktif bir şekilde kullanılabilir. Bu nedenle banka hesabının nasıl açıldığı ya da banka hesabı açarken dikkat edilmesi gerekenler göz önünde bulundurulmalıdır.

Bireysel Banka Hesabı Nedir?

Bireysel banka hesabı direkt olarak bireylere hizmet veren bir teknolojidir. Kullanıcılar kolayca banka hesabına para yatırıp çekebilir. Aynı zamanda bu işlem başka banka hesaplarına para aktarımını da kolayca yapabilen bir sistemdir. Şu anda kullanılan çok çeşitli banka vardır. Her banka için de hesap açma işlemi en temel hizmetler arasında yer alır. 18 yaşını doldurmuş olan her bireyin istediği bankadan hesap açması mümkündür. Bankalar kendi müşterilerine aslında 2 çeşit hesap sunuyor. Bunlardan biri vadeli banka hesabı iken diğeri ise vadesiz banka hesabıdır. Vadeli olan hesaplarda kullanıcılar belirli bir miktar para yatırır. Ardından bu sistem üzerinden belirli bir faiz oranıyla para birikmeye başlar. Bu sistemde para yatıran kişiler yatırmış olduğu parayı çekebilmek için vade tarihini beklemelidir. Vadesiz olan hesapta ise tüm işlemler gerçekleştirilebilir. Kullanıcılar bu sistemde herhangi bir kurala bağlı olmazlar. Bu sistem üzerinden para çekme, yatırma ya da gönderme gibi işlemler yapılmaktadır. Kişiler birikimlerini artırıp değerlendirmek isterse vadeli hesabı, parayı sadece muhafaza etmek isterse ve üzerinden alışveriş yapmak isterse bu durumda vadesiz hesabı kullanmalıdır.

Kişiler eğer vadeli hesap kullanmak istiyorsa bu durumda mutlaka daha önceden bir vadesiz banka hesabı açması gerekmektedir. Vadeli olan bu hesap tamamen vadesiz hesaba bağlı olarak çalışmaktadır. Gelişen teknolojiyle beraber artışa geçen hizmetler sayesinde, herhangi bir şekilde şubeye gitmeden dijital yöntemler aracılığıyla bu hesapları da açmak mümkün olacaktır.

Banka Hesabı Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Banka hesabı açmak için detaylı bir araştırmaya gerek yoktur. Ancak hesap açma işleminin sorunsuz, kolay, kesintisiz ve uygun seçeneklerle gerçekleştirilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Banka hesabı açarken dikkat edilmesi gerekenler genel olarak şu şekilde sıralanabilir;

        ATM,

        Şube sayısı fazla olan,

        EFT,

        Havale işlemleri olan,

        Yıllık hesap işletim ücretine sahip,

        Kampanyası olan bankalar tarafından hesap açmak oldukça önemlidir.

ATM ve Şube Sayısı

Her bankanın ATM ve şube sayısı ne kadar çok görünürse aslında bu alanda çok daha fazla işleme sahip olabileceği de mümkündür. Bankalar ile ilgili herhangi bir sorun yaşandığında ya da işlemlerin hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi gerektiği zaman kişiler bulunduğu bölgeye en yakın şubeye gider. ATM’ler de yine buna yönelik olarak kendi müşterilerine oldukça fazla hizmet veriyor. Ancak kişilerin bulunduğu bölgede herhangi bir şube ya da ATM yoksa bu durumda bireyler çok daha fazla sorun yaşayabilir. Bu nedenle herhangi bir bankadan hesap açılacağı zaman müşterilere en iyi hizmeti verebilmesi adına kişilerin ATM sayısının ve şube sayısının fazlalığına dikkat etmesi gerekir.

EFT ve Havale İşlemleri

Herhangi bir banka üzerinden hesabı olan bireylerin mobil uygulamalar üzerinden ya da ATM üzerinden en çok gerçekleştirdiği işlemler genel anlamda EFT ve havale işlemleridir. Bu işlemler para transferi olarak bilinir. EFT işlemi farklı bir banka hesabına, havale ise aynı bankaya ait olan ancak farklı bir hesaba para aktarma işlemine denir. Havale işlemleri genel olarak aynı banka hesapları arasında yapılan bir işlem olduğu için işlem ücreti daha düşüktür. Ancak EFT işlemi farklı bankalar arasında olduğu için bu durumda ücretlendirmeler daha yüksek fiyatlı olabilir. Ancak bu fiyatlandırma her banka için farklıdır. İşlem yapmadan önce ücretleri önceden kontrol etmek daha iyi olacaktır.

Yıllık Hesap İşletim Ücreti

Şu an yeni banka hesap açış işleminde genel anlamda yıllık olarak herhangi bir hesap işletim ücreti uygulaması yoktur. Yapılmış olan bir yasa düzenlemesi sonrasında bankaların herhangi bir ücret talep etme hakkı da tamamen ortadan kaldırılmıştır. Bankalar ise bu ücretin yerine daha farklı ücretli hizmetler sunar. Sunulan bu hizmetlerle tüketicinin hesabından da bir kesinti yapılabilir. Bu sebeple hesap açarken kişiler tüm detayları banka personeline danışmalıdır. Aynı şekilde sözleşme de detaylı bir şekilde okunmalıdır. Hesap açma işleminin tamamen ücretsiz olduğundan da emin olmak gerekir.

Kampanyalar

Banka kampanyaları aslında sadece kredi kartları için geçerli olan bir durum değildir. Müşterilerin banka kartlarını düzenli olarak kullanmaları için çeşitli kampanya ve indirim fırsatları sunulmaktadır. Bununla birlikte kredi kartlarında olduğu gibi banka kartında da puan birikiyor. Puan birikme işlemi de alışverişte çeşitli indirimleri sağlar. Aynı zamanda hesap açmadan önce bankanın internet bankacılığı üzerinden hesaplara özel olarak hazırlanan ve sunulan kampanyalar da bulunmaktadır. Kişiler tamamen kendine en uygun olan avantajlı bankayı bularak hesabı açabilir.

Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Bir banka hesabı açmak için aslında herhangi bir banka üzerinden hesap açılacaksa eğer kimlik ile başvurmak yeterli olacaktır. Bu nedenle hesabı açma süreci aslında oldukça kolay bir şekilde ilerler. Bireylerin banka hesabını açabilmek adına kullanabileceği diğer başvuru yolları ise aşağıdaki gibi sıralanmıştır;

        İlgili olan bankanın şubelerine kolay başvuru yapılması gerekir.

        Hesabın açılması istenen bankanın mevcut bir online bankacılık sistemi üzerinden de kolayca başvuru yapılabilir.

        Bazı bankalarda kullanılan ve geçerli olan kurye ya da çalışan ile belgelerin iletilmesi sonucunda müşteriler bu belgeleri imzalayarak kolay bir şekilde hesap açabilir.

        Geçerli olan opsiyonlardan biri de uzaktan bankacılıktır.  Bu yöntem görüntülü bir şekilde görüşme yolu üzerinden hesabın açılmasını sağlar.

Banka Hesabı Açmak İçin Olan Gerekli Belgeler

Banka hesabı açmak için gerekli belgeler şu şekilde sıralanmaktadır;

        Kimlik belgesi

        Adres bilgisi

        İletişim numarası

Genel olarak bankalar tarafından öncelikle yukarıdaki bilgiler istenir. Daha sonra ise şu belgeler istenmektedir;

        Müşteri Bilgi Formu,

        Bankacılık Hizmetleri Sözleşmesi,

        Temel Bankacılık Ürün Formu,

        Kişiye iletilerek bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması ve gerekli yerlerin hesap sahibi tarafından imzalanması istenmektedir. Bu formların hesap sahibi tarafından dikkatlice incelenerek imzalanması da talep edilmeyen genel ürünlerin kişi adına tanımlanmaması için oldukça önemlidir.

İnternetten Banka Hesabı Açmak

İnternetin gelişmesiyle birlikte internet bankacılığı da yaygınlaşmaya başladı. İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılık sayesinde herhangi bir şekilde banka şubesine gitmeden tüm hesap açılım işlemleri gerçekleştirilebilir. Fakat internet bankacılığı üzerinden hesap açılması isteniyorsa kişinin daha önceden kendi adına açılmış olan herhangi bir kredi kartı ya da hesap kartının olması gerekir. Bununla birlikte dijital bankacılık hizmeti veren bazı bankacılık platformları üzerinden de tamamen online bir şekilde hesap açılabilir. Bu dijital bankacılık hizmeti veren siteler; e- Turuncu, Cepteteb ve Enpara.com gibi sistemlerdir.

1 Mayıs 2021’den beri görüntülü görüşme yolu ile uzaktan bankacılıktan hesap açma işlemi de tercih edilmeye başlamıştır. Bu sayede görüntülü konuşarak kişinin kendi adına hesap açması mümkün olur. Kişiler uygulamayı kullanarak herhangi bir bankanın müşterisi olmasa bile online site üzerinden müşteri temsilcisiyle yapmış olduğu görüntülü görüşme sayesinde hesap açabilir. Ardından bankanın gönderdiği talebe yönelik olarak kişinin adresine kurye ile imzalı form gönderilir. Kişiler eve gelen formu detaylıca doldurup imzaladıktan sonra yeniden bankaya gönderebilir.

Banka Hesap Açma Ücreti

Türkiye’de olan herhangi bir banka, hesap açabilmek için kişilerden komisyon ya da ücret talep etmiyor. Yani kişiler hesap açmak isterse bu durumda bir ücret ödemesine gerek yoktur. Bankalar genel olarak EFT ya da havale gibi transfer işlemlerinde belirli bir oranda komisyon alır. Bu oranlar ise bankadan bankaya değişiklik gösteren durumlardan biridir. Kişiler hesap açarken bu durumda komisyon oranını detaylı bir şekilde öğrenmelidir. Buna yönelik olarak hesap açarak işlemleri gerçekleştirir.

Hesap Açılışından Sonra Banka Kartı Ne Zaman Geliyor?

Bireyler bir vadesiz hesap açmak için kısa bir süre içerisinde başvuru işlemlerini tamamladıktan sonra kartın kart sahibine teslim edilmesi biraz süre alabilir. Hesaba ait olan kart, bankadan bankaya göre değişiklik gösterse de ortalama olarak 14 gün içerisinde kart sahibinin belirtmiş olduğu adrese teslim edilmektedir. Kart sahibi kartı aldıktan sonra telefon bankacılığı tarafından belirtilen kart şifresi yenilenir ve aktif bir şekilde kullanılmaya başlar.