Alıcı Rehberi

Alıcı Rehberi

Alıcı Rehberi

Alıcı rehberi genelde ev ya da mülk alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında en detaylı bilgiyi sunan rehberlerden biridir. Genelde Türkiye’de en iyi daireyi satın alabilmek ve kişiye yardımcı olabilmek adına geliştirilmiştir. İstanbul gibi büyük şehirlerde ya da karmaşık olan şehirlerde çeşitli ve geniş daire bulabilmek amacıyla geliştirilmiştir. Çünkü mülk satın alma işlemi oldukça karmaşık bir süreç olarak düşünülebilir. Bu anlamda en doğru bilgi ve rehberlik sayesinde süreç daha kısa olup çok daha kolayca sunulacaktır. Alıcı rehberi uzmanların ve emlakçıların bilgilerinin birleştirilmesi ile mümkün olduğu şekilde basitleştirilmiştir. Bu kişiler Türkiye içerisinde daire bulabilmek için en iyi ve deneyimli olan emlakçılarla birlikte çalışması gerektiğinin farkındadır. Ancak piyasa çok hızlı bir şekilde hareket etmektedir. Bu anlamda istenen dairelerin çoğuna erişim de kolay bir şekilde sağlanamıyor.

Acenteler tarafından kontrol edildiği zaman kişinin hayalindeki daireyi bulma durumu çok daha kısa bir sürede gerçekleşecektir. Alıcı rehberi de bu konuda kişilere büyük bir kolaylık sağlar. İstanbul gibi büyük şehirlerde ya da Türkiye’nin her türlü şehrinde en iyi daireye erişim sağlayabilmek amacıyla yapılmış olan geniş bir portföye sahiptir. Alıcı rehberi çok farklı başlıklara dağılarak kişinin almak istediği mülke çok daha kolay bir şekilde ulaşmasını sağlar.

 

Alıcı Rehberi Amacı

Kişiler konut satın almak istediği zaman aslında önünde çok fazla seçeneğin olduğunu görüyor. Bu seçenekler içerisinde aramayı kolaylaştırabilirken verimli hale getirebilen özelliklere odaklanmak oldukça önemlidir. Bu işlemi zamandan tasarruf amacıyla en erken şekilde çözebilmek için kilit öğeler göz önünde bulundurmalıdır. Kilit öğeler şu şekilde sıralanabilir;

 

Bütçe

Bakıldığında bir dairenin fiyatı aslında çok çeşitli faktörlere bağlıdır. Bina tipi, konumu, şartları, özellikleri, büyüklüğü gibi çok çeşitli unsur binanın fiyatını belirler. Bu sebeple bütçenin başlangıçta buna göre belirlenmesi oldukça önemlidir.

 

Konum ve Çevre

Yaşanan yerin konumunu aslında bir dizi faktör etkileyebilmektedir. Kişiler çocuğunun okuluna ya da işine yakın olan bir konumda ev isteyebilir. Aynı zamanda belirli parklara yakın olmak, kafelere, restoranlara yakın olmak gibi istekler de tercihler arasında yer alabilir. Kişiler bu tercihleri daha önceden belirleyerek emlak danışmanını buna göre yönlendirebilir. Özellikle büyük şehirler bu anlamda herkes için bir seçenek sunabilmektedir.Alıcı rehberi de bunu daha detaylı bir şekilde aktarır.

 

Daire Büyüklüğü ve Özellikleri

Kişiler mülk satın almadan önce ilk olarak dairenin büyüklüğünü ve özelliklerini göz önünde bulundurmalıdır. Tek yataklı odalar, geniş yaşam alanları, home office çalışma ortamı, hizmetçi ya da misafir odası, güzel manzaralar gibi istekler kişinin hangi özelliklerin kendisi için daha önemli olduğunu belirler. Aynı zamanda bu özellikler her türlü gayrimenkulün fiyatını da belirlemektedir. Bu sebeple kişiler istedikleri özelliklere ne kadar fiyat ödemesi gerektiğine daha önceden karar vermelidir. Önceliklerini de buna göre belirlemelidir.

 

Bina Tipi ve Özellikleri

Kişilerin ne tür binalardan gayrimenkul satın almak istediğine karar vermesi gerekmektedir. Butik sitelerden ya da geniş sosyal imkanlara sahip olan rezidanslardan mülk satın alınabilir. Bununla birlikte kapıcı, ulaşım kolaylığı, havuz, güvenlik, evcil hayvan politikası, sporsal faaliyetler ve benzeri özelliklerin de önemi belirlenmelidir. Kişiye yardımcı olabilmesi için neredeyse her kat mülkiyetininde dahil olduğu binaların profilleri buna yönelik olarak belirlenebilir. Genel anlamda alıcıların üç temel seçeneği bulunmaktadır. Mülk satın alma durumunun gerekip gerekmediği, konut tipi ve konutun bulunduğu semttir. Aslında her birinin, birbirinden farklı avantaj ve de dezavantajları vardır. Seçim ise tamamen satın alacak kişinin tercihlerine bağlı olarak değişir. Alıcı rehberi tamamen bu durumda kişinin kendine nasıl bir mülk istediğiyle ilgili daha detaylı hedefleri belirlemektedir.

 

Emlakçı Kullanmanın Yararları

Emlakçı kullanmanın yararları oldukça fazladır. Çünkü emlakçı danışmanı olmadığı sürece kişinin tamamen kendisine ideal olan bir daireyi bulması zor olacaktır. Özellikle büyük şehirlerin pazarı oldukça geniştir. Çok daha hızlı ve karmaşık olan bir piyasa olmasından dolayı kişilerin kendi başına gezerek mülk bulması çok daha zor olacaktır. Alıcı rehberi ise piyasayı her anlamda yaşar ve buna yönelik olarak piyasada doğru nefesi almaktadır. Çok kişi neredeyse birkaç sene içerisinde en fazla bir daire alabilirken alıcı rehberleri bir sene içerisinde çok daha fazla alım satım işlemini yapabilmektedir. Alıcı rehberi alım satımları bu kadar hızlı gerçekleştirdiği için kişilerin hedefine yönelik olarak nasıl bir mülk alabileceğini daha önceden bulacaktır. Bu anlamda deneyimli olan emlak danışmanları ile çalışmak çok daha iyi olacaktır. Kişiler daire satın alırken aramış olduğu kriterlere en iyi ve en uygun olabilecek daireyi bulmak isteyen tek kişi olmadıklarının farkına varmalıdır. Çünkü ideal ve uygun olan dairelerin alıcısı da genelde yüzden fazladır. Bu hizmetle birlikte kişiler rahat olduğunda, güvenebildiği alıcı rehber ile beraber çalıştığında kendini bu rekabetten sıyıracaktır. Alıcı rehberi tamamen bu rekabet içerisinde çok daha hızlı hareket etmeye yardımcı olur. Kişiler herhangi bir rehber ile çalışmıyorsa bu durumda rekabete karşı dezavantajı da olabilir. Bu sebeple ne istediğini bilmek ve mükemmel daireyi bulabilmek için doğru bir alıcı rehberiyle çalışmak önemlidir.

 

Ciddi Olmak

Kişiler herhangi bir ticari hizmet ya da işlemde olduğu gibi gayrimenkullerin alım satımında da sadece ciddi katılımcılar ile çalışmaktadır. Bu anlamda satıcılar evlerini satın almaya hiçbir şekilde hazır olmadıklarını düşündükleri kişilere göstermeyebilirler. Kişiler hala bir mülkü satın almaya hazır değilse ya da bu durumda kararsız davranıyorsa alıcı rehberini devreye sokarak bu anlamda çok daha rahat bir şekilde içine sinebilecek alışverişi yapabilir.

 

Alıcı Rehbere Sadık Olmak

Bu iş içerisinde alıcı rehberin sadakati de oldukça önemlidir. Harika bir daireyi bulabilmek için tek bir alıcı rehberi ile çalışmak kişilerin kafasının karışmasını engeller. Çünkü rehberler arasında da çok fazla kişiyle rekabet bulunabilir. Bu rekabetler yüzünden kişiler yanlış hedefi satın alabilir. Rehberler mülk satın almak isteyen kişiden şüphelendiği zaman yani mülk satın alacak kişi bir başka alıcı rehber ile çalışıyorsa ya da mülk satın alma konusunda ciddi değilse bu durumda rehberler de başka bir kişiyi önerebilir. Bu nedenle rehberler kişinin ciddiyetinin farkında olmayıp daha ciddi müşterilere bakabilir. Bu anlamda yapılması gereken ise kişinin tek bir rehberle çalışmasıdır. Aynı zamanda satın alma işleminden emin olmaktır. Tabi buradaki en temel amaç satın almak isteyen kişi için mükemmel daireyi bulmaktır. Bu sebeple kişiler çalıştığı rehberden memnun değilse bunu ona bildirip farklı alıcı rehberle görüşmelidir. Kişiler gerekirse kendisi bir rehber seçebilir.

 

Gayrimenkuller Hakkında Kısa Bilgi

Kişilerin web siteleri üzerinden herhangi bir gayrimenkul ya da daireyi gördüğü zaman bunu satın alma ihtimali oldukça düşüktür. Çünkü piyasaya daha aşina olmadan herhangi bir reklama tıklamak bireyin alma taraftarı olmadığını gösterir. Bununla birlikte kişiler alıcı rehber ile web siteleri üzerinden görmüş olduğu gayrimenkullerin benzerini bulabilir. Çünkü daireler aslında oldukça hızlı bir şekilde alınıp satılmaktadır. Bu anlamda sıklıkla güncellenmektedir. Ancak rehberler bu durumu bildiği için buna yönelik olarak bir davranış sergilerler. Ancak en iyi emlakçı danışmanıyla çalışmak kişiyi çok daha ileri götürecektir. Yani birden fazla alıcı rehber ile çalışmamak oldukça önemlidir. Kişilerin kendilerini rahat hissedebileceği ve tamamen güvenebildikleri tek bir rehber ile çalışması çok daha önemli olacaktır. Birden fazla rehberle beraber çalışıldığı zaman emlakçılar kendisine bağlı olunmadığına inanır ve bu yüzden kişinin istediği mülkü bulabilmesi için %100 çabayı göstermeyebilir. 

Bireyler mülk satın almadan önce bu duruma hazır olup olamadığını karar verebilmek adına birkaç daireyi incelemelidir. Aracı olan kurumlar zaman planlamasına büyük çlçüde vakit harcarlar. Bu hizmet için de herhangi bir ödeme almazlar. Satın almaya hazır olmayan kişiler kesinlikle alıcı rehberine bu durumu sebebiyle birlikte açıklamalıdır. Rehber ise buna yönelik olarak bireylere daha fazla yardımcı olur. Ancak kişiler bunu işe başlamadan belli etmezlerse rehber kişiye daha az yardım eder. 

Her dairenin pazarlığa açık olduğu bilinmektedir. Bu nedenle alıcı rehberliğinde düşük teklifler vermemek gerekir. Düşük teklif hem aracı kurum hem de kişiler için oldukça utanç verici olacaktır. Bu durumda aslında rehberler kişiyi bilgilendirir. Piyasada istenen en düşük fiyatlı dairelerin nasıl olduğunu da göstermektedir. Bireyler ise kendi bütçesine uymadığını fark ederse buna yönelik bir yol çizebilmektedir. Bireyler daire satın almadan önce rehberine satın alma üzerindeki engelleri ve mevcut mali durumlarını detaylı bir şekilde açıklamalıdır. Aynı zamanda alıcılar hızlı hareket etmeye hazır olmalıdır. Çünkü piyasada çok fazla rekabet vardır, çok daha hızlı hareket edilmektedir. Kişiler ise her an satın almaya hazır olmalıdır. Alıcı rastgele alım yapmak yerine bir daireye ya da bir özelliğe odaklanarak satın almayı planlamalıdır. Pazar hakkında alıcıların gerçekçi olması oldukça önemlidir. Ne istedikleri hakkında detaylı fikir edinmek de rehberler için önemli olacaktır. Bu işlemde ciddi olan kişilerin alıcı rehberi iletişimi her an güncel olmalıdır. Yani düzenli olarak iletişimde bulunmalıdır. Çünkü rehberler sadece onlarla bağlantı kurulduğunda yardımcı olabilirler. Aynı zamanda rehber tarafından gelebilecek e- posta ve telefon görüşmelerine de zamanında cevap vermek oldukça önemlidir.